9 березня – 205-а річниця з дня народження Тараса Шевченка

Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Кобзаря.

Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку "Кобзар", розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

Біографія

Тарас Григорович Шевченко - український поет і художник, громадський діяч. Він народився 9 березня 1814 в селі Моринці на Черкащині.

Його батьки померли до того, як йому виповнилося 12 років і після цього почалася важка кочове життя. Спочатку Тарас прислужував у дяка-вчителя, де вивчився грамоті. Потім у дяків-малярів - там він познайомився з елементарними прийомами малювання.

У 24-річному віці його викупили з кріпацтва за серйозну суму (еквівалент 45 кг срібла). Незабаром став студентом Академії мистецтв.

Весь цей час Шевченко писав вірші і до 1840 року випустив перший Кобзар.

Після закінчення в 1844 році Академії мистецтв він повертається в Україну, в Києві працює художником у Київській тимчасовій комісії з питань розгляду старих актів. В цей же період Шевченко знайомиться з Костомаровим, формуються його політичні погляди. Він вступає в Кирило-Мефодіївське товариство.

У березні 1847 року поет заарештовують і відправляють на заслання в Орську фортецю, Оренбурзької губернії, де він був повинен служити солдатом. Крім того, Микола I своїм указом заборонив Шевченко писати і малювати.

У 1857 році Шевченко повертається із заслання. Поет живе в Москві та у Петербурзі. У 1859 році приїжджає в Україну, але перебуває під наглядом поліції, постійне проживання в Україні йому заборонено.

Помер видатний Шевченко 10 березня 1861 року. Похований він був спочатку в Петербурзі, проте в тому ж році він був перепохований на Чернечій горі біля Канева.

Кращі твори

Шевченко відомий в першу чергу як поет. Перша збірка віршів, Кобзар, вийшов в 1840 році.

У 1844 році написав гостро політичну поему Сон (У всякого своя доля), ставши на шлях безкомпромісної боротьби проти самодержавної системи тодішньої Російської Імперії.

Також до політичної поезії відноситься поема "І мертвим, і живим ...", яка зараз входить до шкільної програми.

У 1945 році він написав "Заповіт". Вірш мало і має великий вплив на українську культуру, зокрема, було покладено в основу музичних творів ряду композиторів, активно використовується в культурному житті, переведені на більш 150 мов народів світу.

У період арешту й заслання, в 1847 році, Шевченко написав найвідоміший "Садок вишневий коло хати ...

Серед відомих поем - Наймичка, Кавказ, Катерина, Гайдамаки.

Також Шевченко відомий, як художник. Налічується понад 800 його художніх творів – картин і малюнків.

У день 205-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка готуються різні заходи у всіх містах України, так, у Львові готуються до встановлення національного рекорду.

Творчість Тараса Шевченка асоціюється з бандурою. Тому для відзначення такої дати — 205-ї річниці, збираються бандуристи з усієї області — щонайменше 350 кобзарів біля пам’ятника Шевченку у Львові одночасно виконають твори, покладені на поезію Тараса Григоровича. Це буде унікальне дійство. Музиканти дуже різні — від учнів молодших класів мистецьких шкіл до капели бандуристів «Карпати». Подано заявку на встановлення цим дійством рекорду України.