22 січня – День Соборності України

22 січня – одна з найбільш важливих дат в історії українського народу – День Соборності України. Цього року вона набуває особливого значення. Адже ми святкуємо День Соборності у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Рівно 100 років тому, 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений на знаменитій Софійській площі Києва. 

Українська мрія - єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси. Так сталося і на початку 1918-го. У цей січневий місяць у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР - Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі.

«…Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка / Галичина, Буковина і Угорська Україна / і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина Незалежна Українська Народна Республіка»,
– уривок з Акту.


Підписання Акту Злуки у 1919 році в Києві

В День Соборності України нагадаємо, як святкувала Україна День Соборності раніше.


Святкування Дня Соборності в різні роки

Перше святкування Дня Соборності відбулось через 20 років після підписання Акту Злуки у Карпатській Україні 22 січня 1939 року. Ініціаторами такого святкування було керівництво Карпатської Січі та особисто генерал Курманович.

21 січня 1990 року – напередодні масового святкування Дня Соборності України українці об'єднались у "живий ланцюг" (його зробили 21-го, бо це була неділя), який поєднував Київ, Житомир, Івано-Франківськ, Львів.


Святкування Дня Соборності в Києві у 1990 році

Ідеологами такої акції були брати Горині, члени Народного Руху України. За різними підрахунками в акції взяли участь від 500 тисяч до 3 мільйонів українців.


Святкування Дня Соборності у Львові у 1990 році

Офіційно "живий ланцюг" мав назву "Між Києвом і Львовом". Насправді ж, починався він від Стрия, що на Львівщині, далі Львів, проходив через Івано-Франківськ, Житомир та закінчувався в Києві. Всього довжина "ланцюга" нараховувала близько 700 км. Щоправда, у Західній Україні людей було значно більше, ніж у Житомирі та Києві. А у Львові все закінчилось ще й масовим мітингом під Ратушею на честь Дня Соборності України.

А от з 1999 року День Соборності вже відзначають офіційно після підписання Кучмою, чинним на той момент Президентом, указу.

Починаючи із 2008 року у Києві щорічно створювали "живі ланцюги" на мості Патона, символічно з'єднуючи лівий і правий береги.


"Живий ланцюг" на мосту Патона в Києві

А от у 2011 році в акції "живий ланцюг" до Дня Соборності України взяло участь 22 міста!

Щоправда, того ж року, 30 грудня, Віктор Янукович скасував указ Кучми щодо офіційного святкування Дня Соборності України, а також скасував указ Президента Ющенка про День Свободи в Україні. Янукович об'єднав два свята в один: День Соборності та Свободи.

Після подій 2013-го - 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України  № 871 / 2014 від 13-го листопада 2014-го року, святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня - у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки - День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 "Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі..

За матеріалами 24tv.ua та dilovamova.com

Запоріжжя, майдан Героїв, 22 січня 2018 року.

Відео до Дня Соборності України