19-й Всеукраїнський радіодиктант національної єдності

У п’ятницю, 8 листопада 2019 року, відбудеться загальнонаціональна акція – 19-й Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, який розпочнеться об 11:00 на «UA: Українське радіо».  Акцію наживо транслюватимуть в ефірі суспільного телеканалу «UA: Перший».
Доцент Київського університету ім. Бориса Грінченка, автор підручників з української літератури та автор та диктор радіодиктанту Олександр Авраменко сказав, що цього року швидше за все відразу після прочитання будуть перевіряти диктант. Про це розповів в ефірі Українського радіо автор диктанту – доцент Київського університету ім. Бориса Грінченка Олександр Авраменко.

"Зазвичай ми отримуємо листи упродовж двох днів, а потім півтора-два тижні команда людей їх перевіряє. Це дуже громіздка робота і складна. І виходить, що люди написали диктант, а десь у грудні ми підбиваємо підсумки. Це вже не так актуально. Тому ми подумали, а чому не зробити так: продиктували текст, взяли невеличку паузу на 3-4 хвилинки, і після цього його перевірити, вивісити на сайт, на екрани. Я озвучу орфограми, пунктограми, усе прокоментую, щоб свято було завершено в цей же день", - розповів Авраменко.

Автор диктанту вважає, що людей, які припустилися кількох помилок, не можна вважати безграмотними. "Мені журналісти часто закидають, що от, у нас громадяни такі неграмотні, багато людей зробили по дві-три помилки… Люди добрі, не припускаються помилок лише професійні філологи, коректори і автори диктанту! Дві-три помилки, чергування у-в та і-й, десь не помітив окличну інтонацію і замість знаку оклику поставив крапку – це все одно досить високий рівень грамотності. Це як з математикою: чому дорівнює тангенс 45 градусів, не згадає ніхто, окрім математиків. Чому ж усі вирішили, що з мови потрібно ідеально знати усі правила? Дві, три, навіть чотири помилки – це гарний рівень", - переконаний Авраменко.

Що нового?

Раніше ця подія була приурочена до Дня української писемності та мови радіодиктант і відбувалася 9 листопада. У 2019 році 9 листопада припадає на вихідний, у зв’язку з цим вирішили перенести дату – на 8 листопада, п’ятницю, щоб студенти та школярі могли долучитися до акції.

Основою локацією, де всі бажаючі могли писати радіодиктант, була аудиторія Київського університету імені Тараса Шевченко. Цього року це буде Національна бібліотека імені Володимира Вернадського. У залі бібліотеки облаштують виїзну студію, де ведучим буде Роман Коляда.

Перевірити правильність написання диктанту можна буде за 15 хвилин після прочитання — текст оприлюднять на сайтах суспільного мовника: UA: Українське радіо та UA: Суспільне мовлення. Раніше текст радіодиктанту публікували через два дні, а учасники акції надсилали листами або електронною поштою свої тексти, їх перевіряли понад місяць.

Відбудеться конкурс на найкращу роботу. Для цього потрібно текст радіодиктанту надіслати лише протягом 15 хвилин із моменту закінчення акції і лише на електронну пошту на адресу [email protected].

Додатково відбудеться конкурс на найкращий твір. Тему твору оголосять на початку ефіру, об 11:00. Його, разом із текстом радіодиктанту, потрібно буде надіслати до 10 листопада на адресу: Київ, 01001, вул. Хрещатик, буд. 26, UA: Українське радіо або на електронну пошту [email protected] з поміткою «Твір». Десять найкращих творів відзначать призами.

Зазначимо, що  Олександр Авраменко неодмінно хоче внести у радіодиктант кілька елементів на перевірку нової редакції чинного правопису.

Минулого року радіодиктант національної єдності написали 32779 людей, з них без помилок – 313.