Профілактика грипу та ГРВІ – поради лікаря, як убезпечитися від зараження

Симптоми грипу та ГРВІ

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) – це не одна хвороба, а ціла група гострих вірусних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом і уражають переважно верхні дихальні шляхи. Грип – це теж гостре вірусне інфекційне захворювання, що, втім, займає особливе становище в цій групі.

Грип характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією та гарячкою. Ці симптоми схожі зі звичайною ГРВІ, але, на відміну від менш небезпечного захворювання, грип може викликати доволі серйозні ускладнення у вигляді геморагічного набряку легень, серцевої недостатності. Іноді до інфікування вірусом приєднується бактеріальна інфекція у вигляді бронхіту або пневмонії.

Як відбувається зараження грипом

На грип не можна захворіти, переохолодившись або промочивши ноги. Джерелом інфекції є хвора людина. Особливо велика ймовірність захворіти на грип після контакту з людиною, яка знаходиться в активній стадії хвороби, в гарячковому стані. Інфікування може відбутися повітряно-краплинним шляхом або через предмети побуту. Перші симптоми інфікування грипом можуть проявитися в інтервалі від декількох годин до 3-4 днів після такого контакту.

Симптоми грипу:

• раптове підвищення температури тіла вище 38ºС;
  • біль у горлі;
  • головний біль;
  • кашель;
  • утруднене дихання;
  • біль у м'язах;
  • іноді блювота, діарея.

Кому загрожує грип

До групи епідемічного ризику входять медичні працівники; школярі; студенти вишів; викладачі, персонал дитячих дошкільних установ; працівники транспорту, торгівлі, сфери обслуговування.

Підвищені ризики інфікування грипом та ускладнень після грипу виникають також на тлі таких захворювань:

• хронічні захворювання легенів, зокрема – бронхіальна астма;
  • ендокринологічна патологія: важкі форми цукрового діабету,
  • імунно-дефіцитні захворювання, зокрема ВІЛ-інфекція;
  • онко- та онкогематологічні захворювання;
  • серцево-судинна патологія;
  • ниркова недостатність;
  • гемолітична анемія;

У групі ризику також люди, які часто приймають препарати на основі аспірину.

Профілактика грипу

Із метою профілактики грипу та інших ГРВІ в передепідемічний період необхідно вжити таких заходів:

• забезпечити всім членам сім'ї повноцінне харчування з високим вмістом вітамінів у природному вигляді;
  • ввести в спосіб життя регулярні загартовувальні процедури;
  • регулярно вживати загальнозміцнюючі та препарати цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Крім того, в період зростання захворюваності на грип необхідно запровадити такі зміни в спосіб життя:

• уникайте контакту з особами, які мають симптоми грипу. Якщо така людина виникла у вашому оточенні, постарайтеся дотримуватися дистанції не менше 2 м;
  • обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей;
  • якомога частіше провітрюйте приміщення;
  • намагайтеся не торкатися очей, носа, рота немитими руками;
  • уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
  • прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою паперовою серветкою, яку одразу ж після використання треба викинути;
  • частіше мийте руки (цього правила особливо важливо дотримуватися дітям, які дуже часто торкаються руками всього, що їх оточує).

Однак найкращим засобом, що забезпечує повноцінну та високоефективну профілактику грипу, є вакцинація. Щеплення від грипу не входить до списку обов'язкових, рекомендованих національним Календарем вакцинації, але належить до рекомендованих. Щеплення від грипу рекомендується робити дітям у віці від 6-ти місяців, а також усім дорослим людям.