150-річчя створення Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка

Виповнюється 150 років зі створення Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. В усі  часи товариство об’єднувало провідну верству української нації: Леся Українка, Михайло Грушевський, Микола Аркас, Михайло Коцюбинський та інші визначні постаті творили історію цієї організації. Дата 8 грудня 1868 року, коли у Львові було засноване товариство «Просвіта», назавжди залишиться в історії України. Це дата, коли українська спільнота відкинула нав’язаний їй хибний вибір між полонізацією і русифікацією. 

Про це заявив Президент Петро Порошенко на урочистостях у Львівській опері з нагоди 150-річчя заснування товариства «Просвіта». Президент додав, що завдяки «Просвіті» народжувалася модерна нація, а зараз за цими принципами вчать нову українську армію.  Окрім того, Порошенко вручив державні нагороди найбільш активним діячам Товариства.

Сьогодні, 11 грудня 2018 року в Запоріжжі в театрі імені Магара відбулося урочисте відзначення 150-річного ювілею «Просвіти».

Просвіта Запоріжжя в усі часи свого існування несла ідею соборності української нації. Саме на Запоріжжі, 100 років назад, біля Народного Дому Просвіти був проведений зведений парад Українських Січових Стрільців та Кримської групи Армії УНР, які напередодні звільнили місто від більшовицької армії. Дружина Нестора Махна Галина Кузьменко вперше підняла на тачанці синьо-жовтий прапор і представляла в анархістському русі українську ідею. 

Репресивна машина Радянського Союзу знищувала просвітян фізично, звільняла з престижних професій за українську мову, залишаючи освіченим людям вибір жебракування  або співпраці з органами КДБ.

Разом з Народним Рухом в 1990 році  після велелюдної Всеукраїнської акції відзначення 500-річчя Запорізького козацтва почався рух відродження українства, в 1991 році, членом Просвіти Костянтин Лямцев був піднятий синьо-жовтий прапор над Запорізькою обласною держаною адміністрацією, а незабаром перші солдати строкової служби приймали присягу на вірність України на острові Хортиця під синьо-жовтим прапором і в присутності священика Української автокефальної православної церкви.

Робота всіх поколінь просвітян не була марною і завдяки ній виросло нове покоління українців, яке обрало європейський вектор розвитку нашої держави та зламало плани російського агресора. І підтвердженням цьому є найчисельніший Запорізький Євромайдан на Сході України.

Члени Просвіти також беруть активну участь в волонтерському русі, не тільки віддаючи військовим необхідні речі, але й піднімаючи військовий дух прифронтовими концертами, проводячи просвітницьку роботу серед особового складу військовослужбовців. Видані і передані в частини методичні матеріали авторства д.іст.н. професора Федір Турченко  про історію Перших визвольних змагань для військовослужбовців. Прифронтові вареники Надії Мороз відомі далеко за межами Запоріжжя, а концерти Анатолія Сердюка піднімають бойовий дух військовослужбовцям на передовій лінії. 

Запорізька Просвіта активно співпрацює з українцями, що опинилися за кордоном, з Товариством української мови міста Чикаго та представниками Світового Конгресу Українців. В 2017 році Запоріжжя вперше відвідали представники молоді української діаспори європейських країн, що народилися за кордоном. 

Ведеться видавнича справа. За останні декілька років видано 9 видань, присвячених невідомим раніше сторінкам історії та поезії. 

 Голова Запорізької Просвіти Ігор Артюшенко є співавтором законів, які встановили мовні квоти на радіо, на підтримку українського кінематографу, книговидання, армії, закону про українську мову, за який  проголосувала Верховна Рада в першому читанні. Були створені і прийняті на сесіях відповідних місцевих рад міська та обласна програми розвитку та функціонування української мови, велику роботу в створенні яких проводила кандидат філологічних наук, завідуюча кафедри української філології Ольга Стадніченко.

 Завдяки науково-пошуковій роботі кандидата історичних наук  Юрія Щура були відкриті невідомі раніше факти боротьби українців проти московських загарбників на Запоріжжі в часи Перших та Других визвольних змагань. Важливою є робота просвітян, які знаходяться на державній службі, адже саме від цієї сфери справедливо очікувати чіткої державницької позиції. Мороко Влад, керівник обласного управління культури та інші представники міської та обласної адміністрації – є рушіями змін в місцевій владі та правоохоронній системі. В медичній сфері активно працюють, викладають та впроваджують новітні стандарти лікування Микола Лебединець, Олексій Мосейко та Надія Дребот.

Заслужений діяч мистецтва Григорій Мацегора нещодавно презентував новий художній альбом. Відповідальний секретар обласної організації Анатолій Ажажа з 90-х років незмінно бореться за українську мову в освітньому процесі. Василь Федина та Оксана Гладій присвятили своє життя суспільному мовленню. Голова Союзу Українок Оксана Яценко внесла великий внесок у розвиток та становлення духовності в Україні та в Запорізькому краю. Організувала передачу плащаниці та козацьких хоругв Козацькій церкві Покрови Пресвятої Богородиці Української Православної Церкви на о.Хортиця. 

І де б не був просвітянин, в освітньому процесі, в науці, в волонтерському русі чи на державній посаді - він завжди творить Україну навколо себе, наповнює державу національним змістом. І ця робота є надважливою, а зміни невідворотні. Щиро дякуємо всім поколінням просвітян. Бажаємо Вам та Вашим родинам міцного здоров’я, творчих успіхів, благополуччя та мирного неба над головою. 

Вітаємо щиро завідуючу кафедри української філології Ольгу Стадніченко, співака і композитора, заслуженого діяча мистецтв Анатолія Сердюка, Єршову В.О., директора "Січового колегіуму", методиста Хортицького ТВО Яценко О.М., кандидата історичних наук  Юрія Щура та багатьох інших наших земляків із нагородженням медалями "За розвиток Запорізького краю" і бажаємо їм успіхів та наснаги.

Привітання від голови Вехховної ради України А.Парубія

Сьогодні Запорізька Просвіта отримала величезний подарунок – визнання нашої діяльності.

Вітання Голови Верховної Ради України Андрія Парубія з нагоди відзначення в Запоріжжі 150-річного ювілею товариства «Просвіта».

«Дорогі Запорізькі Просвітяни!

Цього року виповнюється 150 років зі створення Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Тараса Шевченка. Символічно, що саме на Запоріжжі, 100 років назад, біля Народного  Дому Просвіти був проведений зведений парад Українських Січових Стрільців та Кримської групи Армії УНР, які напередодні звільнили місто від російсько-більшовицьких загарбників. Ця знакова подія підтверджує єдність української нації. І багато Запорізьких просвітян боронили українську землю у складі українських військових формуваннях, брали участь в  Кримській операції Петра Болбочана, в обороні Києва, міст Наддніпрянщини та Західної України.

У радянські часи просвітяни піддавалися репресіям, але їх дух жив серед запоріжців. Окремо хочу пригадати відомого мовознавця, академіка Віктора Чабаненка, якого за українську мову звільняли з роботи, але він і далі продовжував вкладати в молоді душі українське зерно, а за першої можливості відновив та очолив запорізьку "Просвіту".

У 1990 році після велелюдної Всеукраїнської акції відзначення 500 річчя Запорізького козацтва почався рух відродження козацтва та його славних традицій. У1991 році членами Просвіти був піднятий синьо-жовтий прапор над Запорізькою обласною держаною адміністрацією, а незабаром, завдяки роботі просвітян, перші солдати строкової  служби приймали присягу на вірність Україні на острові Хортиця під синьо-жовтим прапором в присутності священика Української автокефальної православної церкви.

Всі ці роки просвітяни стояли на сторожі української національної ідеї, творили, ростили та виховували. І завдяки Вашій роботі виросло покоління українців, яке обрало європейський вектор розвитку нашої держави та зламало плани російського агресора. І найчисельніші протести на східній Україні під час Революції Гідності відбулися саме в Запоріжжі.

Нові виклики ставлять нові завдання і цілі перед вашою поважною організацію. Чимало просвітян пішли на фронт і змінили стилос на зброю, захищаючи мирну територію від російських загарбників. Члени "Просвіти" також беруть активну участь у волонтерському русі, не тільки забезпечуючи наших мужніх воїнів необхідними речами, а й підносячи бойовий дух прифронтовими концертами, проводячи просвітницьку роботу серед  особистого складу військовослужбовців.

І де б не був просвітянин - в освітньому процесі, в науці, в волонтерському русі  чи на державній посаді, - він завжди творить Україну навколо себе, наповнює державу національним змістом. І ця робота є надважливою, а зміни невідворотні.

Щиро дякую всім поколінням просвітян. Бажаю вам та вашим родинам міцного здоров’я, творчих успіхів, благополуччя та мирного неба над головою.

Слава Україні! Героям Слава!»