До 25-річчя Конституції України

28 червня цього року Україна відзначатиме 25-ту річницю Конституції, головного нормативно-правового акта держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов'язки громадян.

Ухвалення Верховною Радою України 1996 року Основного закону стало важливою віхою українського державотворення.

Відповідно до Указу Президента України № 128 від 30 березня 2021 року в столиці України, обласних центрах і всіх населених пунктах нашої держави відбудуться урочисті заходи з нагоди 25-ї річниці Конституції України за участю представників органів державної влади, місцевого самоврядування, дипломатичного корпусу іноземних держав, міжнародних організацій, громадських активістів. Також до цієї ювілейної дати органи влади мають провести медійні, культурно-мистецькі, освітні, інші патріотично-виховні заходи, спрямовані на поширення інформації про історію конституціоналізму, формування правової культури, виховання поваги до Основного Закону України.

Український конституціоналізм має глибоке історичне коріння та свої особливості. Найголовніші з них – український конституціоналізм розвинувся під впливом європейських країн, які першими почали його формувати; заснований на ідеях прав та свобод людини, верховенства права та демократії. Ці засади формувалися протягом століть у відповідності до національного характеру українців, способу життя, цінностей і суспільних відносин.

Перша відома кодифікація права на українських землях відбулася за часів Давньої Русі і була зафіксована в “Руській Правді” (ХІ–ХІІ століття). Наступні історичні епохи продемонстрували безперервний пошук шляхів, методів та інструментарію для оформлення і закріплення основних принципів суспільно-державної взаємодії.

Український конституціоналізм інколи випереджав європейський. Першою європейською конституцією в сучасному її розумінні правомірно вважають “Договір та встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою”. Цей договір 1710 року, написаний під значним впливом ідей західноєвропейського парламентаризму, називають Конституцією Пилипа Орлика.

Кабінет Міністрів затвердив план заходів з підготовки та відзначення 25-ї річниці Конституції.

Відповідне рішення з доопрацюванням в одноденний термін ухвалено на засіданні 16 червня.

Згідно з проєктом розпорядження, передбачається провести урочисті заходи з нагоди 25-ї річниці Конституції за участю представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, дипломатичного корпусу іноземних держав, міжнародних організацій, громадськості в місті Києві, інших населених пунктах. Планується також телеміст між ветеранами та волонтерами з усіх областей України “Від Конституції Пилипа Орлика до Конституції України” та всеукраїнський вишкіл “Нащадки вільних”.

На виконання Указу Президента України №286/2019 від 18.05.19р. «Про стратегію національно-патріотичного виховання», рішення Запорізької обласної ради від 06.04.2017р. №64 «Про обласну цільову програму національно-патріотичного виховання молоді на 2017 – 2021 роки» та з нагоди Дня Конституції України комунальний заклад «Обласний центр патріотичного виховання молоді» ЗОР у співпраці з Науково-методичним центром «Освіта та громадянське суспільство» проводять онлайн флешмоб «Моя Конституція» з метою визначення ролі Конституції України в національно-патріотичному вихованні різних категорій молоді; створення інформаційного простору функціонування патріотизму як фактору формування свідомих громадян України. 

Наша школа №40 щиро вітає всіх українців зі святом Дня Конституції!