22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ.

22 січня – одна з найбільш важливих дат в історії українського народу. Цього року вона набуває особливого значення. Адже ми святкуємо День Соборності України й водночас – сторіччя від проголошення незалежності Української Народної Республіки, першої української держави у XX столітті. 

Сьогодні, 22 січня 2018 року, ми святкуємо важливий день в історії, без якого, можливо, і не було б сучасної Незалежної України – День Соборності.

 

Запоріжжя, майдан Героїв, 22 січня 2018 року.

Повертаючись до історії, пригадаємо, що 22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в Єдину Україну.

«…Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка / Галичина, Буковина і Угорська Україна / і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина Незалежна Українська Народна Республіка»,
– уривок з Акту.

До речі, цікавий факт, що роком раніше, у 1918-му, в той самий день було прийнято IV Універсал Української Центральної Ради, що проголошував незалежність УНР. Тобто сьогодні пройшло рівно 100 років з прийняття того доленосного документу, адже без незалежності УНР не було б і Акту Злуки.


Підписання Акту Злуки у 1919 році в Києві

В День Соборності України нагадаємо, як святкувала Україна День Соборності раніше.


Святкування Дня Соборності в різні роки

Перше святкування Дня Соборності відбулось через 20 років після підписання Акту Злуки у Карпатській Україні 22 січня 1939 року. Ініціаторами такого святкування було керівництво Карпатської Січі та особисто генерал Курманович.

21 січня 1990 року – напередодні масового святкування Дня Соборності України українці об'єднались у "живий ланцюг" (його зробили 21-го, бо це була неділя), який поєднував Київ, Житомир, Івано-Франківськ, Львів.


Святкування Дня Соборності в Києві у 1990 році

Ідеологами такої акції були брати Горині, члени Народного Руху України. За різними підрахунками в акції взяли участь від 500 тисяч до 3 мільйонів українців.


Святкування Дня Соборності у Львові у 1990 році

Офіційно "живий ланцюг" мав назву "Між Києвом і Львовом". Насправді ж, починався він від Стрия, що на Львівщині, далі Львів, проходив через Івано-Франківськ, Житомир та закінчувався в Києві. Всього довжина "ланцюга" нараховувала близько 700 км. Щоправда, у Західній Україні людей було значно більше, ніж у Житомирі та Києві. А у Львові все закінчилось ще й масовим мітингом під Ратушею на честь Дня Соборності України.

А от з 1999 року День Соборності вже відзначають офіційно після підписання Кучмою, чинним на той момент Президентом, указу.

Починаючи із 2008 року у Києві щорічно створювали "живі ланцюги" на мості Патона, символічно з'єднуючи лівий і правий береги.


"Живий ланцюг" на мосту Патона в Києві

А от у 2011 році в акції "живий ланцюг" до Дня Соборності України взяло участь 22 міста!

Щоправда, того ж року, 30 грудня, Віктор Янукович скасував указ Кучми щодо офіційного святкування Дня Соборності України, а також скасував указ Президента Ющенка про День Свободи в Україні. Янукович об'єднав два свята в один: День Соборності та Свободи.

13 листопада 2014 року чинний Президент Порошенко скасував указ Януковича, завдяки чому тепер ми святкуємо День Свободи 21 листопада, а День Соборності, як і має бути, 22 січня.

За матеріалами 24tv.ua

Відео до Дня Соборності України