Туберкульоз – це небезпечно!

Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається щороку 24 березня, на згадку того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну паличку.Цьогорічним гаслом дня боротьби з туберкульозом виступає заклик «Разом ліквідуємо туберкульоз!».

Що потрібно знати про туберкульоз?

Сухоти, тяжкий спадок минулого; повернулися в сучасний світ у формі суперінфекції, проти якої виявилися малоефективними сучасні ліки й вакцини. Від жодної інфекції не помирає стільки людей, скільки від туберкульозу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно у світі занедужують на туберкульоз 10 мли осіб, з яких З млн помирають.

Туберкульоз як захворювання, що уражає людей, відомий з давніх часів. Виразні ознаки кісткового туберкульозу було виявлено в кістяку людини, яка жила-ще в кам'яному віці. Аналогічні зміни виявлялися й у муміфікованих трупах єгиптян, які померли за 2-3 тис. років до нашої ери.

Це інфекційне захворювання спричиняє мікобактерія туберкульозу. Джерелами туберкульозної інфекції є хворі на туберкульоз люди, тварини й птахи. Найбільшу небезпеку для оточуючих становлять хворі на туберкульоз легенів з масивним виділенням бактерій, які за добу можуть із мокротинням виділити мільярд і більше мікробактерій і заразити десятеро й більше людей.

Туберкульоз передається переважно через повітря: під час кашлю й чихання хворий разом з мокротинням і слиною виділяє мікобактерії.

Туберкульоз легенів починається зазвичай непомітно, і люди тривалий час уважають себе здоровими. Іноді навіть широке ураження легенів з руйнуванням легеневої тканини випадкововиявляється під час профілактичної флюорографії. З метою виявлення початкових і прихованих форм туберкульозу проводяться профілактичні обстеження: щорічні туберкулінові проби в дітей і флюорографічні огляди підлітків і дорослих.

Туберкульоз стійкий до холоду, тепла, вологи та світла. У вуличному пилу, на сторінках книг палички Коха зберігаються живими впродовж трьох місяців. Переносниками туберкульозу можуть бути мухи й таргани, а також м'ясо й молоко хворих тварин.

Симптоми захворювання:

 різка втрата у вазі (5-10 кг і більше);

слабкість, пітливість (особливо вночі), зниження працездатності, відсутність апетиту;

можливе підвищення температури тіла — частіше ввечері — до +37.0, +37,5°С.

Туберкульоз підступний! На ранній, стадії захворювання в «новобранців» немає ні скарг, ні кашлю, ні температури.

Лише в разі подальшого розвитку захворювання хворих мучить сильний біль у грудній клітці й кашель, а на пізніх стадіях — кровохаркання.

Профілактика  туберкульозу

Вакцинація. У деяких країнах вакцина від туберкульозу є обов'язковою для всіх немовлят. На жаль, вона не дає 100%-го захисту від хвороби.

Харчування. Продукти, багаті на білок (м'ясо, молоко, сир, яйця), тваринні жири (вершкове масло) і вітаміни (овочі та фрукти), за всіх часів використовувалися як для профілактики, так і для. лікування туберкульозу.

Свіже повітря. Найкраще степове або морське — як головна складова профілактики хвороби.

Відмова від тютюнопаління. Курці в чотири рази частіше, ніж ті, хто не палить, помирають від туберкульозу.

Як лікують туберкульоз

Головний метод лікування — хіміотерапія. Лікування тривале — триває від шести місяців до двох років. Проводиться одночасно чотирма-п'ятьма видами протитуберкульозних препаратів. Головні принципи лікування хвороби — контроль і безперервність. Якщо вживати ліки нерегулярно, лікуватися неповним набором препаратів або завчасно перервати лікування, матимете високий шанс набути лікарсько-стійкої форми туберкульозу. Від неї остаточно виліковують лише 65% хворих.

З метою ознайомлення учнів ЗСШ №40 з історією захворювання та відкриття збудника туберкульозу, розгляду причини розвитку захворювання, дослідження шляхів передачі хвороби, навчання школярів правилам профілактики туберкульозу, формування в учнів прагнення ведення здорового способу життя медичною сестрою ЗСШ №40 Прищепою Г.О. були проведені бесіди на тему «Небезпека захворювання на туберкульоз».

Вчитель хімії та біології Акименко К.О. ознайомила учнів з проблематикою  захворюваності на туберкульоз у сучасному світі та обговорила зі школярами відео фрагмент USAID – Україна «Зупинимо туберкульоз разом»

Туберкульоз – це небезпечна хвороба. Але виконання простих профілактичних заходів, дотримання правил особистої гігієни і ведення здорового способу життя сприятимуть ліквідації цієї страшної хвороби.

 

О.П. Кулініч. заступник директора з ВР ЗСШ №40